Tarzan Efsanesi

Artık neredeyse yazın sonuna geldik ve ne yazık ki “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminden sonra çıkan hiçbir film, Marvel’ın bu başyapıtının seviyesine ulaşamadı. Çıktığından beri eleştirmenlerden genel olarak kotu yorumlar olan “Tarzan Efsanesi” aslında beklediğimden daha keyifli ve eğlenceliydi.

Sinemaseverler, 1999’da çıkan Disney’in animasyon “Tarzan” filmini severek hatırlar ancak uzun süredir “live-action” bir Tarzan hikâyesini görmedik. Warner Bros çok akıllı bir karar vererek daha önce anlatılmamış bir hikâyeyi sinemaya uyarladılar. Film, ara sıra flashback yaparak Tarzan’ın gençliğine dönüş yapıp gerçek evi olan Afrika’da, hayatının aşkı Jane’i kötü adamların ellerinden kurtarmasını konu alır. Filmin başında karşılaştığımız Tarzan, centilmenleşmiş karakterini ilerleyen sahnelerde de korur. Ormanda büyümekten gelen tavırları ile İngiltere’de davranışlarını dengelemesi çok enteresandı.

Başrolde olan Alexander Skarsgard, Tarzan rolü için gayet iyi bir secim olmuş. Filmin başında biraz tutuktu ama daha sonra özellikle aksiyon sahnelerinde başarılı bir performans sergiledi. Aynı şekilde Tarzan’ın partneri olan Samuel L. Jackson’ın beklediğimden daha büyük bir rolü vardı. Birçok sahneye komedi unsuru kattı. Ne yazık ki aynı şeyleri Christoph Waltz için söyleyemem. 1 milyonuncu kez oynadığı kötü adam rolünü yine tamamen aynı şekilde oynuyor ve ne yazık ki beklenilenin üstünde olmuyor. Margot Robbie’nin rolünün daha baskın olmasını bekliyordum fakat senaristlerin ona verdiği karakter hikayesi tamamen Christoph Waltz’in karakterine esir olmasından oluşuyordu.

Filmin aksiyon sahneleri beklediğimden daha fazlaydı ve genel olarak hepsi iyi çekilmişti. Tarzan ve vahşi goril arasındaki kavgayı özellikle çok sevdim. Filmin sonundaki savaş sahnesi uzun sürebilirdi, biraz kısa geldi. "Harry Potter" filmlerinde tanıdığımız yönetmen David Yates'in sinematografisi çok başarılıydı ve görsel efektler çok iyi yapılmıştı. Orman ve ormanın içinde yaşayan bütün hayvanlar son derece güzel gözüküyordu.

Sonuç olarak "Tarzan Efsanesi"  birkaç sene önce yine aynı zamanlarda çıksaydı bir-iki hafta içinde unutulabilirdi ama bu senenin yaz filmleri vasat olduğundan vizyona girmesiyle öne çıkan filmlerden biri oldu.

Puan: 7.3/10

Sinemalar kategorisindeki diğer yazılar: Duncan Jones'un "Warcraft"ı Üzerine, X-Men: Kıyamet, Jason Bourne

HATA BİLDİRİN