Duncan Jones'ın 'Warcraft'ı Üzerine

Hollywood yıllardır herkes tarafından sevilen bir bilgisayar oyunu filmi yapmaya çalışıyor. 2016 senesi ise bu türün en kritik senesi... Daha önce "Resident Evil" ve "Tomb Raider" gibi gişe açısından başarılı filmler çıksa da, genel olarak pek beğenilmemişlerdi. Bu sene "Angry Birds" karşımıza çıktı. Aralık'ta sinemalarda gösterime girecek olan "Assassin's Creed” hem oyun severleri hem de sinema severleri çok meraklandırdı.

Peki Duncan Jones'ın "Warcraft"ı nasıl?

Dünya çapında milyonlarca insan tarafından oynanan "World of Warcraft" oyunun uyarlaması genel olarak iyi bir fantezi-savaş filmi olmayı başarmış. Oyunun derin mitolojisi yüzünden benim gibi daha önce hiç oynamamış insanların pek çok farklı karakter ve lokasyon yüzünden kafası karışabilir ama bence genel olarak bu konu iyi çözülmüş. Hikayenin iyi bir temposu var ve sadece birkaç yerde yavaşlıyor. Filmin özellikle ilk yarısı benim için çok güzeldi ama ikinci yarısı aynı kalitede değildi. Sonlara doğru film biraz jenerik olmaya başlıyor ama Jones yine de sonunda toparlamaya başarıyor.

Savaş severler biraz hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü fragmanlarda defalarca gördüğümüz o büyük aksiyon sahnesi ne yazık ki çok uzun değil. Ama yine de Jones'ın yönetmenliği sayesinde etkili olmayı başarmış. Bu bölümlerde CGI gayet iyidi ve herşey olabildiğince gerçekçiydi. Özellikle orc’lar muhteşem görünüyordu. Ana karakterlerden Durotan gerçekten çok güzel tasarlanılmış ve aynı zamanda Toby Kebell tarafından iyi canlandırılmış.

Filmdeki diğer performanslar da genel olarak iyidi ama Ben Foster ve Toby Kebbell'in karakterleri dışında dikkat çekici ölçüde başarılı karakterler yoktu. Filmdeki genç büyücü özellikle kötüydü bence ve sonlardaki rolü olmasaydı, filmin kalitesini oldukça düşürebilirdi.

Özetlemek gerekirse "Warcraft" birçok eleştirmen tarafından verilen sert ve kötü yorumları hiç hak etmiyor. Bir yaz filmi olarak güzel yapılmış. Ancak gişe performansı yüzünden bir devam filmin geleceğini hiç zannetmiyorum. 

Sinemalar kategorisindeki diğer yazılar: Duncan Jones'ın 'Warcraft'ı ÜzerineTarzan EfanesiX-Men: Kıyamet

HATA BİLDİRİN