X-Men: Kıyamet (X-Men: Apocalypse)

16 senedir devam eden bu serinin en yeni filmi, ne yazık ki "Geçmiş Günler Gelecek" kadar başarılı değil. Filmin ortalarına doğru Jean Grey "En azından hepimiz kabul edebilir ki, serinin üçüncüsü her zaman en kötüsüdür" der ve maalesef haklıdır.

Yanlış anlamayın, "Apocalypse" hızlı akışı ve büyük bütçesi sayesinde iyi bir yaz filmi olmayı başarmıştır. Ancak serinin önceki iki filmi kadar karakterler yeterince derin değildir. Hikaye genel olarak pek orijinal değil çünkü buradaki dünya sonu senaryosunu başka süper kahraman filmlerinde sıklıkla gördük. Apocalypse'in kendisi ne kadar güçlü gösterilse de o kadar akılda kalıcı bir karakter olamamış. Oscar Isaac burada gerçekten çok kötü harcanılmış.

Fakat şaşırtıcı bir şekilde “Dört Atlı” için aynı yorumu yapmak doğru olmaz. Psylocke ve Angel'a o kadar materyal verilmese de, gene de yönetmen Bryan Singer'in önceki filmlerinden alışık olduğumuz muameleyi görmezler. Bu Dört Atlı'nın en iyisi tabi ki de Magneto'dur. Filmin en güçlü karakter hikayesi ona verilmiştir. Singer ve ekibi, Magneto’yu gerçekten çok ilginç yerlere götürür. 

Charles Xavier ve Hank McCoy gibi önceki filmlerde de yer alan ana karakterler beklediğimiz gibi gayet iyiler. Başta Jennifer Lawrence'nın Mystique karakterinden endişeli olsam da "Birinci Sınıf"'dan başlayan hikayesi burada gerçekten çok iyi kotarılmış. Ancak Quicksilver için aynısı söylenemez. Komik olması gereken sahneleri komik değil. Senaristlerin Quicksilver için çizdikleri hikaye ve filmdeki yeri, gerçekten çok kötüydü. Cyclops, Jean Grey ve Kurt Wagner gibi bu filme yeni eklenen karakterler ise genel olarak iyidi. İlerdeki filmlerde onları daha çok görmek isterim.

Filmdeki aksiyon sahneleri ise beni şok etti çünkü çok sıradandı ve CGI genel olarak iyi değildi. Ama Singer son aksiyon sahnesinde gerçekten toparlamaya başarıyor ve filmi iyi bir şekilde bitiriyor. X-Men serisinin geneline göre o kadar akılda kalıcı olmasa da, "Apocalypse" yine de eğlenceli bir süper kahraman filmi olmuş.

Puan: 6.9/10

Sinemalar kategorisindeki diğer yazılar: Duncan Jones'un "Warcraft"ı Üzerine, Tarzan Efsanesi, Jason Bourne

HATA BİLDİRİN