Jason Bourne

Matt Damon, dokuz senenin ardından Jason Bourne karakteri ile beyaz perdeye tekrar geri dönüyor. Gösterime girmesiyle, Bourne serisinin beşinci filmi olan Jason Bourne serinin en iyi filmi olmayı başarır. Bourne, hikayesinin beşinci bölümünde gizemli geçmişi hakkında yeni bilgiler ve bu sırada yeni bir tehdidi durdurma peşinde.


En son 2012’de Jeremy Renner'ın sözde Bourne'ın yerine geçmek için canlandırdığı Aaron Cross karakterterini görmüştük ancak sinemaseverler bu filmi pek beğenmedi. Dolayısıyla Universal Stüdyoları serinin ikinci ve üçüncü filmlerinin yönetmeni olan Paul Greengrass ve Damon'ı bir sonraki film için geri çağırdı.


5. Filmin, diğerlerine göre çok daha hızlı bir temposu var ve aksiyon sahneleri daha fazla. Bu sebeple serinin ilk üç filminin hayranlarının, "Jason Bourne" tarafından hayal kırıklığına uğrama olasılığı yüksek. Açıkçası ben bu değişimi sevdim çünkü ilk üçünü izlediğimde aksiyon sahnesi az olduğundan sıkıcı bulmuştum. Ama bu seferki film, bir saniye bile yavaşlamıyor!


Matt Damon artık Jason Bourne karakteri ile özleştiğinden iyi bir performans sergiledi. Seriye yeni katılan, geçen sene "Danimarkalı Kız" filmiyle Oscar ödülünü kazanan Alicia Vikander'ın karakterini, bir sonraki hamlesini belli etmeme özelliğinden dolayı çok beğendim. Usta aktör Tommy Lee Jones ise filmin kötü adamını canlandırıyor ama beklediğim kadar etkileyici bir performans sergilemiyor. Önceki filmlerden hatırladığımız Julia Stiles ise anlamlandıramadığım bir nedenden dolayı da çok kötü oynuyordu! En azından ikinci ve üçüncü film kadar büyük bir rolü yoktu bu sefer.

Greengrass'in ünlü sinematografi tekniği olan "Shaky-Cam", filmin aksiyon sahnelerinde çok az kullanılmış, dolayısıyla olan biteni kolayca anlayabiliyoruz. Bu senenin filmlerini aksiyon bakımından değerlendirirsek, "Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı”ndan beri en iyisi diyebiliriz. Filmin başlarındaki etkileyici Atina sahnesi ve sonlara doğru olan Las Vegas araba kovalaması müthişti. Fakat serinin genelinde bu kadar büyük bütçeli aksiyon sahneleri öncekilere göre neredeyse hiç yok denecek kadar azdı. Bu da seri severlerini rahatsız edebilir.

Tarzan Efsanesi filminin eleştirisinde de yazdığım üzere bu yaz çıkan filmlerin kalitesi geçmiş senelere göre çok zayıf. Aksiyon ve enerjisi bakımından yüksek olan "Jason Bourne"’un çıkışı, yaz filmlerin ortalama kalitesini arttırmaya yardımcı oldu.

Puan: 7.7/10

Sinemalar kategorisindeki diğer yazılar: Duncan Jones'un "Warcraft"ı ÜzerineX-Men: Kıyamet

HATA BİLDİRİN