Farklı Ağva

Ağva’ya bir de bizim penceremizden bakın. Yeni tatil trendi farklı ve yerel olanı deneyimleme üzerine gelişmekte. Wineport Lodge Ağva olarak, Ağva’nın dere-deniz-orman üçlemesine yeni boyutlar getirmek, el değmemiş doğa içerisinde saklı yaşamları, mağaraları, şelaleleri, kanyonları, bitki türlerini tanıtmak, özel lezzetler tattırmak amaçlanmakta.

Ağva bize bu konularda çok çömert davranmakta. İstanbul’un hemen yanıbaşında Milli Park özelliğinde “11 Göller Vadisi ve Hacıllı Şelaleleri”, el değmemiş bir doğa ve alışılmadık bir kanyon, 11 adet Göl ve Şelaler ile İstanbul’a miras niteliğinde.

Meşe ağacının ince dallarının sabırla ve bir sanat eseri gibi işlenmesi sonucu oluşan “Mangal Kömürü - Odun Kömürü”, Fotoğraf Sanatçıları’na görsel bir hazine sunmakta.

“Explore Ağva” tarafından düzenlenen 5 km’lik Kilimli Doğa Yürüyüş Parkuru “Antik Ağva”yı, Falezler’i keşfetmenizi sağlamakta,

Gürlek Mağarası, Hristiyanlığın yayılma döneminde, Bizans Askerlerinin misyonerleri hapsettiği doğal bir hapishane olarak kullanıldığına dair izler taşımakta. 12 metrelik dev bir kayaya iple tırmanılarak girilen mağarada, dar dehlizlerden geçilerek ulaşılan göl, tarifi imkansız bir manzara yaratmakta.

Türkiye’nin tüm mantar çeşitliliğinin %25’i Ağva yöresinde bulunmakta, yağmurdan sonra nemli havalarda Ağva ormanlarında yüzlerce çeşit mantara rastlamak mümkün, İtalyanların ünlü “Porcini Mantarı” bu yörede bol miktarda yetişmekte.

Göksu ve Yeşilçay Nehirleri’nin derinliklerinde yaşayan “Balıkçıl” kuşları yörenin sembolü durumunda. Saka kuşları sabaha kadar nehir kenarında doğanın türküsünü söylemekte, porsuk, su kaplumbağası, kurbağa, su yılanı, onlarca çeşit balık bu nehirlerde uyum içinde yaşamakta. Fotoğraf karelerine bol miktarda girmekte.

Bu anlattıklarımız Ağva’nın bilinmeyen yönü ve büyük resmin sadece çok küçük bir parçası.

HATA BİLDİRİN