Eczane Tabelaları Nasıl Olmalıdır?

Söz konusu sağlık olduğunda, eczaneler hayat kurtarıcı bir rol oynayarak toplumun imdadına yetişir. Gündüz saatlerinde bir eczaneye ulaşmak çok daha kolay olsa da, gün geceye döndüğünde işler zorlaşır. Bu noktada nöbetçi eczanelerin tabelaları sanılandan çok daha fazla önem arz eder.

Neden mi?

Çünkü eczane tabelası, panik halindeki hasta ya da hasta yakını için kolayca görülebilir olmalıdır. İşte yeni tabela yönetmeliği de tam olarak eczanelerin bu kurumsal ve kolay ulaşılabilir olması gerekliliğine dikkat çekiyor. Eczanelerin diğer işletmelerden rahatlıkla ayırt edilebilmesi önemli. Bu anlamda eczane tabelaları için önemli standartlar belirleniyor.

Eczane tabelalarının tek tip olması, rahat görülebilmesi ve haksız rekabetin önlenmesi için tek tip uygulaması 2014 yılında yürürlüğe girmişti. Ancak uygulama resmi gazete yayınlandığı halde eczane sahipleri bu kararın dışına taşan hamlelerde bulunmayı sürdürdüler. Fakat yeni çıkan yönetmelik tüm bunların önüne geçiyor.

Nasıl mı?

Yeni dönemde artık tabelalar ışıksız olarak kullanılacak. Yalnızca ''ECZANE'' ibaresi isteğe bağlı olarak ışıklandırılarak, diğer yazılar ise geri plana çekilecek. Bu yeni yönetmelikle, haksız rekabetin önüne geçilmesi ve hastaların kısa sürede daha kolay biçimde eczanelere ulaşması hedeflenecek.

Yine aynı şekilde yalnızca ''ECZANE'' ibaresi kırmızı pleksi vakumdan yapılacak. Bu yönetmelik rekabeti dengeleyici olmakla birlikte, eczane tabelalarının daha net biçimde fiyatlandırılmasına da olanak tanıyacak. Görsel kirliliğinin önüne geçilmesi planlanan bu uygulama, eczaneleri belirli standartlar içerisine yerleştirerek daha kurumsal bir imaj yaratmalarını sağlamış olacak.

Tabela tasarımında eczanenin cephesi, konumu ve daha pek çok faktör etkili olmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında onaylanan ve resmi gazetede yayınlanan eczane tabelası yönetmeliği, eczane tabelalarında çeşitliliği ortadan kaldırmaktadır. Daha belirgin, faydalı ve kurumsal bir intiba yaratmaktadır.

Siz de yeni yasal düzenlemeye uygun tabela tasarımları için, www.sevareklam.com adresini inceleyebilir, Bize Ulaşın sekmesi altındaki telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN