Malatya'nın Altın Meyvesi: Kayısı

Çevremdeki insanların sürekli Malatya’nın güneş renkli altın meyvesinin türlerini ve nasıl olduklarını sormalarından dolayı böyle bir yazıyı kaleme almak istedim. Aşağıda Malatya'da yetişen başlıca kayısı çeşitleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İlk olarak Orta Asya’da ortaya çıkmış olan bu meyve zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. 2 ile 10 metre yüksekliğinde olan ağaçları dikensi ve tüysüz olanıdır. Yaprakları uzun ve mızraksı olup kenarları dişlidir. Tüylü olan bu meyvenin rengi sarımsı turuncudur.

Hacıhaliloğlu

Kuru kayısının en çok sevilen çeşidi olan Hacıhaliloğlu, Malatya’daki ağaçların %70’lik kısmını oluşturur. Hassas olması sebebiyle iyi bakılmaması durumunda verim oranı hemen düşer. Şeker oranı yüksek, aroması yoğundur.  Hacıhaliloğlu kurutularak iç ve dış piyasaya satılmaktadır. Tercihe göre taze şekliyle de satışı yapılabilir.

Hasanbey

Hasanbey sofralık olarak tabir ettiğimiz kayısı türüdür. Büyük ağaçların sarkık dallarında bulunur ve her biri 40 ile 55 gram ağırlığındadır. Sert ve tatlı bir meyve olan Hasanbey, olgunlaştığı zaman hafif bir rüzgar bile dalından kopmasına sebep olabilir. Çil hastalığına en dayanıklı kayısı olarak da bilinmektedir.

Şekerpare

Adından da anlaşılacağı üzere en tatlı kayısıdır. Rengi kırmızıya dönük, kabukları minik ve beneklidir. Ballı ve etli kayısı olarak bilinen Şekerpare hafif ve yumuşaktır. Hafif olmasına karşın verimi en yüksek kayısıdır. Reçel, tatlı, hoşaf, şerbet vb. yiyecek ve içecekleri n yapımında kullanılması en uygun kayısı türüdür.

Çöloğlu

Asimetrik görüntüsü ile dikkat çeken Çöloğlu, kuraklığa en fazla dayanıklı kayısıdır. Kuraklığa dayanıklı olmasına karşın hastalıklara en kolay yakalanan türdür. Orta verimlilikte olan bu kayısının çekirdeği meyvesine yapışık değildir. Aromatik ve hafif olmasından dolayı ağızda hoş bir tat bırakır. Yalnızca kabuk şeklinde kurutulur ve reçel yapımında en çok bu tür kullanılır. Temmuz ayının 2. haftasında olgunlaşma dönemine geçen bu kayısı çeşidi, çok kısa bir süre içerisinde hasat edilmezse yumuşamaya ve dökülmeye başlar.

Kaba Aşı

Malatya’da 1970’li yıllarda yapılan seleksiyon çalışması sırasında bulunmuştur. Kurutmalık kayısı türündendir. Rağbetten dolayı günümüzde üretimine yaygın şekilde başlanmış ve bu sebepten dolayı Hacıhaliloğlu’dan sonra 2. sıraya yerleşmiştir. Meyve eti sert ve dolguludur. Kurutulduktan sonra hafif turuncu ve parlak bir renk alır. Lifi yoğun, çekirdeği meyvesine yapışık değildir.

Gün Kurusu

Sadece Malatya bölgesinde yetişen en kaliteli kayısı türüdür. Diğer tüm kayısıların aksine kükürtleme işlemi görmez ve doğal güneşte kurutulur. Lif açısından en yoğun kayısıdır. Rengi koyu bordo ile kahverengi arasındadır. %100 doğal olan ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz Gün Kurusunun yetiştirilmesi, bakımı ve işlemi en zor kayısı türü olduğu için fiyatı diğer türlere göre çok pahalıdır.

Canınız kayısı çektiyse size en yakın manavlar için tıklayınız.

HATA BİLDİRİN