Stresle Başa Çıkabilmenin 4 Kolay Yolu

Stres, bir insanın sağlığını çok çeşitli yönlerden olumsuz olarak etkiler. Örneğin aşırı kilo almanın, uykusuzluğun ve benzeri birçok durumun ardındaki neden, pekala stres olabilir. Burada size stresle baş etmeniz ve böylece daha sağlıklı bir yaşama yönelmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

1. Sizin için anlamı olan bir nesneyi yanınızda bulundurun

Size pozitif enerji, sakinlik ya da kazanma duygusu veren bir nesne seçin ve onu gün içinde görebileceğiniz bir yere koyun. Örneğin çalışma masanız, bunun için mükemmel bir yerdir. 

•    Çoğu zaman olumsuz duygulardan arınıp, devam etmek hiç de zor değildir.
•    Seçtiğiniz nesne gittiğiniz bir kumsaldan aldığınız bir deniz kabuğu da olabilir, sizin için anlamı olan bir aksesuar da.
•    Gün içinde zorlandığınızı hissettiğinizde o nesneye dokunun, elinize alın ya da ona sadece bakın ve sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünün.

2. Buzdolabınızı, size ilham verir bir hale getirin

Size ilham kaynağı olan bir kişinin fotoğrafını buzdolabınıza asın. Aynısını, banyo aynanızda da yapabilirsiniz.

•    Büyük zorluklara rağmen başarmış insanlar, neyle karşılaşırsanız karşılaşın sizin de başarılı olabileceğinizi size hatırlatırlar.
•    Bu kişi bir devlet adamı da olabilir, bir bilim insanı da, bir aile büyüğünüz de. 

3. Kendinizle ilgili olarak olumlu düşünün

Başkasına söylemeyeceğiniz bir şeyi kendinize de söylemeyin. Birçok kişi farkında olmadan kendisine karşı gereksiz sert olabilmektedir.

•    Kan şekeriniz yükseldiğinde ya da bir ilacınızı almayı unuttuğunuzda kendinize ne diyorsunuz? Bu söylediğiniz size yardımcı mı oluyor yoksa kendi gözünüzde sizi küçültüyor mu? 
•    Bunu test etmenin kolay yolu, kendinize “Bunu bir arkadaşıma duyacağı şekilde söyler miydim?” diye sormaktır. Eğer cevabınız “Hayır” ise kendinize yardımcı olmuyorsunuz demektir.
•    Bunun yerine, neyi söylerseniz arkadaşlarınıza yardımcı olacağınızı düşünün ve kendinize de aynı şeyleri söyleyin.  

4. Kendinizi düzenli aralıklarla şımartın

Düzenli olarak maniküre - pediküre gitmek, masaj yaptırmak ya da saç kestirmek, hep insanın kendisine olan güvenin artmasına yardımcı etkinliklerdir. Hiç değilse ayda bir kez bu ve benzeri şeyler yapmanız, aslında ne denli değerli olduğunuzu size hatırlatacaktır.

Stres hakkında daha fazla bilgi almak için psikologlara,  terapi ve danışmanlık hizmeti veren firmalara ulaşabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN