Şehirdeki Kırsal Suvla Kanyon: Şarap, İyi Yemek ve Doğallık İç İçe

Plazaların arasında birdenbire karşınıza çıkan, bol yeşillikli gizli bahçesiyle şaşırtan Suvla Kanyon, Kanyon teras katta esintiler içinde konumlanmış bir vaha niteliğinde.

Şehrin ortasındaki konumu ile özelllikle bahar ve yaz akşamları için çokca tercih edilen uğrak lezzet mekanlarından biri olarak şehre yeni bir soluk kattığı kesin. İş yerlerinin çoğunlukta olduğu, şehrin en işlek ve kalabalık semtlerinden birinin merkezinde, üstelik bir alışveriş merkezinde yer alan mekanın özellikle teras kullanımı ve tasarımı ile yakalanan farklı atmosferinde, ziyaretçiler kendilerini birden şehrin dışında bol esinitli kırsal bir bahçeye ışınlanmış gibi hissediyor. Teras tasarımının kimin elinden çıktığını soruyoruz hemen, Land Design Factory’den 2 genç peyzaj mimarının eseri. Şarap barı, restoran ve mağaza olarak hayata geçen mekan, 60’ın üzerinde Suvla şarabının yanısıra 30 farklı yerli şarabın hem şişede hem de raftaki yeni adresi durumunda. Suvla Kanyon, 40 kişilik kapalı, 100 kişilik açık hava kapasitesi ile hizmet veriyor.

Trakya bağ rotasını gezenler bilir, rotanın Gelibolu’daki son kısmında yer alan Suvla, Eceabat’taki yol üstü uğrak noktasında şaraphanesinin içindeki mağaza ve lokantasını 3 yıldır işletiyor. Tekirdağ’dan geçerek Gökçeada, Çanakkale, Bozcaada, Assos, Küçükkuyu’ya feribot ile geçmeyi seçenler için bir lezzet durağı niteliğinde. Eceabat menüsünde farklı stildeki şaraplarını doğal yiyecekler ve sade yemek eşleştirmeleri ile sunuyorlar. Yeşillikler içindeki bahçelerinde şarap tadımları yapabiliyorsunuz. Suvla Kanyon’un menüsü de doğal, sade ve iyi yemek konseptini benimsemiş. Kanyon menüsünde de aynı stili devam ettirirken biraz da şehirden doku katarak daha rafine bir menü oluşturmuş. Menüde yemek-şarap deneyiminin en uyumlu örneklerini biraraya getirmişler.  Özgün, artisan yerel ve yabancı peynir seçenekleri, kurutulmuş veya fümelenmiş beyaz, kırmızı etlerden oluşan geniş şarküteri seçenekleri, hafif ve yaratıcı başlangıçlar, özel yerli buğday unu ile hazırlanmış pizzalar, doğal ve mevsiminde salatalar, makarnalar, ızgara et, tavuk ve balık çeşitleri yer alıyor.

Doğal ürün markaları Kilye ürünlerinin de alabildiğine yer bulduğu tabaklar lezzet ve sağlığın birarada olabileceğinin kanıtı gibi. Piyasaya henüz çıkardıkları genetiği değiştirilmemiş atalık yerli buğdaydan üretilen organik un ile hazırlanan pizzalardaki lezzet ile malzeme seçimindeki doğallık ve mevsimsellik mekanın dikkat çeken en önemli özelliklerinden biri. Özellikle bağlarından getirdikleri Cabernet Sauvignon üzümü ile hazırladıkları lorlu, peynirli pizzaları parmak ısırtan cinsten.  Tatlılarda da taze meyvelerden oluşan kuplar, klasik profiterol, dondurmalı kahveler, biscottiler göze çarpıyor. Tatlılarda dikkat çeken en önemli özellik ise az şeker kullanılmış olmasının yanısıra bazı soslarda şarabın büyülü dokunuşuna başvurup baş döndüren, şaşırtıcı aromalarda lezzetler yakalamış olmaları.

Mutfak, ‘Mutfak Sanatları Akademisi’nden geçmiş, okullu tabir edeceğimiz genç şef Şebnem Gürçay’a emanet. Şef, genç ve dinamik bir ekip kurmuş. Menüye neredeyse her ay mevsime göre yeni tabaklar, tatlılar ekleniyor. Hatta gelenler her hafta yepyeni yemeklere rastlayabiliyorlar. Özellikle öğle yemekleri için sınırlı sayıda sürpriz günlük tabaklar çıkabiliyor. Malzeme alımında ise sıkı kuralları var, semt pazarları ve Eceabat’taki aile bağlarında ekili sebze ve meyveler ve Kanyon terasta yetişen meyveleri kullanıyorlar.

Mekanın sahipleri şarap üreticisi olursa, menüye sırtınızı daha emin yaslıyorsunuz. Pınar ve Selim Zafer Ellialtı, 2003 yılında bağlarını kurarak şarap üretimi ve yeme içme sektörüne dahil olmuşlar. Gelibolu Tarihi Yarımadası'ndaki aile bağları, yerel ve uluslararası yarışmalardan kazandığıı ödüller, butik şarap üretimleri ve kalitesi ile adından en çok bahsedilen yerli şarap üreticilerinden biri olan Suvla, lansmanını yaptığı 2012 yılından bu yana Türkiye’de yerli şarap üretiyor. Şarap severler ve tüketiciler ile daha yakından ve doğrudan iletişim içinde olmayı hedeflediği yeni restoran ve şarap barı ile Suvla, farklı seri ve rekoltelerdeki şaraplarının şişe ve kadeh seçeneği ile son derece ulaşılabilir fiyatlar ile sunuyor. Mekanın şarap menüsünde ayrıca tüm yerli üreticilerin kendilerinin seçip yolladığı seçkin şaraplarını da bulmak mümkün. Suvla, Kanyon’daki mekanında farklı tadım setleri ile şarap deneyimini en üst noktaya taşımayı amaçlamış. Mekan ayrıca profesyonel tadımlar, yemek şarap eşleşmeleri, konsept yemekler ve konuk şefler ile birlikte birbirinden farklı etkinlikler için de doğru bir seçenek oluşturuyor.

HATA BİLDİRİN