Saçınızı Boyuyorsunuz. Peki, Saçınız Sağlıklı Mı?

Kalıcı boya, perma, “bleaching”, saç düzleştirme ya da sürekli olarak fön çekilmesi gibi uygulamaların hepsi saçınıza zarar verip, kurumasına neden olabilirler.   

Saç zarar gördüğünde bakıldığında mat bir görünüm verir, kurur ve çoğunlukla da uçları kırılır. Saç çok kuruduğunda ya da zarar gördüğünde ise teller kopabilir veya zayıflayıp, incelebilir.  

Saçımızın zarar görmesini nasıl engelleyebiliriz ya da zarar görmüş saçımızı nasıl onarabiliriz? 

Zarar görmüş saçı onarmaya yardımcı çeşitli ürünler mevcuttur. Sıcak yağ ya da saç kremi şeklinde de olan bu ürünler, süpermarketlerden veya kuaför salonlarından satın alınabilir.

Kuaförlerde ayrıca yoğun saç kremleri de bulunur ve kuaförler, saçın zarar görmesini önleyen, zarar görmüş olanları da onaran başka ürünler de satarlar.

Saçın zarar görmesini azaltmanın en iyi yolu, boya, perma ya da düzleştirme gibi uygulamaların arasındaki zamanı uzatmaktır. Saçınıza her gün fön çekmemeye ya da düzleştirme gibi işlemleri yapmamaya gayret edin. Çünkü bunlar da saçınızın görünümünü ve sağlığını olumsuz etkilerler.

Haftada birkaç gün, saçınızı yüksek ısı veren işlemlerden uzak tutmanız gereğini daima aklınızda tutun.

Sonra da kuaförünüze danışarak, özellikle de sizin saç cinsinize ve saçınızın durumuna uyan ürünleri kullanın. Düzenli olarak saç kestirmek ve iyi bir kuaför salonuna devam etmek de, saçınızın sağlıklı olmasına ek katkı sağlarlar.

HATA BİLDİRİN