Pokémon GO Nasıl Oynanır?

Dünyayı kasıp kavuran Pokémon’un yeni oyunu Pokémon GO görücüye çıktı. Resmi olarak çoğu ülkede mevcut olmasa bile, tüm dünya tarafından öyle ya da böyle bir şekilde indirilip oynanıyor. 7 Temmuz’da uygulama marketlerine giriş yapan oyun, sadece 1 haftada Twitter’ın günlük kullanıcı sayısını, WhatsApp’ın ise günlük kullanım süresini geride bırakıp, bütün rekorları altüst etti. İnsanları dışarı çıkartıp, bol bol yürümelerini sağlayan Pokémon GO, aynı hobilere sahip birçok insanın sosyalleşmesinde de rol oynuyor. Hatta yıllardır çevrenizde olup,  farketmediğiniz ilginç mekan ve yerleri keşfetmenizi de sağlıyor.

Nasıl başlayabilirim?

İlk olarak ABD, Avusturalya ve Yeni Zelanda’da indirilebilir olan Pokémon GO uygulamasına ihtiyacınız var.  Eğer bu ülkelerden birinde değilseniz biraz sabredin, zira yapımcı firma Niantic oyunun Dünya’nın diğer bölgelerinde de zaman ile indirilmeye açılacağını duyurdu. Yine de resmi olmayan kanallardan oyunu yüklemek isterseniz, internette ufak bir araştırma ile nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz.

Oyuna ilk defa girişinizi yaptıktan sonra, Profesör Willow tarafından oyun hakkında bir başlangıç bilgilendirmesi alacak ve üç başlangıç Pokémon’undan birisini yakalayarak (Charmender, Bulbasaur ya da Squirtle) oyuna başlayacaksınız.

Gerçi, Pokémon GO 3 temel bölümünde sizi tam anlamıyla kendi halinize bırakıyor: Pokémon yakalamak, Pokéstopları ziyaret etmek ve Gym savaşları.

Nasıl Pokémon yakalarım?

Pokémon yakalamak tam anlamıyla beklediğiniz şekilde: oyun telefonunuzda açıkken etrafta yürümek. Yakınlarınızda Pokémon olduğunda telefonunuz titreyecek, harita üzerindeki Pokémon’un üstüne dokunduğunuzda, Pokémon’u yakalama ekranı ile karşılacaksınız.  Pokémon’u çevreleyen halkanın rengi Pokémon’u yakalamanın kolay olup olmadığını gösteriyor. Pokémon’u çevreleyen hakla renklerinden yeşil en kolayı, sarı orta zorlukta ve kırmızı ise en zoru oluyor.

Pokémonlar farklı dövüş güçlerine (CP) sahiptirler. Dövüş gücü bir Pokémon’un ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bir Pokémon’un dövüş gücünü artırabilmek için iki kaynağa ihtiyacınız olacak: her bir Pokémon’u yakaladığınızda standart olarak elde edeceğiniz yıldız tozu (Stardust) ve her Pokémon’dan birden fazla yakaladığınızda onu seviye atlatmak için kullanabileceğiniz şeker (Candy). Örneğin, bir Zubat’ın CP’sini yükseltebilmek için yıldız tozuna ve Zubat şekerlerine ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde Pokémon’unuzun evrim geçirebilmesi için, bu Pokémon şekerlerini daha fazla kullanmanız gerekecek, bu aslında Pokémon’unuzun CP’sini de arttıracak. Oyun içi karakteriniz geliştikçe, daha gelişmiş Pokémonlar ile karşılacaksınız ve bu Pokémon’unuzun dövüş gücünün artmasını sağlayacak.

Farklı Pokémonlar farklı lokasyonlarda bulunabilir, dolayısıyla bulunduğunuz yerden uzaklaşmak farklı veya az bulunan Pokémon bulmanızı sağlayacaktır.

Pokéstoplar nelerdir?

Pokéstoplar çevrenizde özel olarak işaretlenmiş önemli yer işaretleridir. Bu Pokéstopları ziyaret etmek, eşya elde etmeniz için birincil yoldur. Bir Pokéstop’a yeteri kadar yakın oluğunuzda, işaret bir Pokétopu ikonuna dönüşecektir. Daha sonra Pokéstop işaretine tıklayıp ortadaki resmi döndürdüğünüzde, o Pokéstop size rastgele eşyalar (Pokétoplar, iksirler, canlandırmalar ve yumurtalar) verecektir. Ayrıca bu Pokéstoplarda etraftaki Pokémonlar’ı bulunduğunuz Pokéstop’ta toplayacak Yem Modüllerini (Lure Module) de kullanabilirisiniz. Yem Modülleri kullanılmış Pokéstoplarını etraflarında saçılan pembe kalplerden tespit edebilirsiniz. Bazı eşyaları, sadece Gym’lerde yaptığınız savaşlardan kazanabileceğiniz veya marketten satın alabileceğiniz Pokécoin ile oyun içi satınalma yapabilirsiniz.

Karakterimin seviyesini nasıl yükseltebilirim?

Oyunda yaptığınız aktivitelerin neredeyse hepsinden Pokémon yakalayarak, Gym’lerde savaşarak ve Pokéstopları ziyaret ederek tecrübe puanı (XP) kazanabilirsiniz. Bir üst seviyeye ulaştığınızda oyun size yeni eşyalar hediye ediyor. Ek olarak, 5. Seviyeye ulaştığınızda 3 ayrı renge sahip takımdan birini seçerek diğer Pokémon Eğitmenleri ile Gym’lerde savaşma hakkınız oluyor. Bu 3 takımın adı ise, Kırmızı Takım  (Team Valor), Mavi Takım  (Team Mystic), Sarı Takım (Team Instinct)

Gym nedir?

Gym, gerçek dünya üzerinde var olan önemli alanlara bağlanmış ve diğer eğitmenlerle savaşabildiğiniz oyun içi bölgedir. Eğer bir Gym sizin takımınız tarafından ele geçirilmişse, bir Pokémon’unuzu seçerek takımınızın diğer üyelerine karşı eğitebilir ve bu sayede bu Gym’in seviyesini arttırabilirsiniz. Daha gelişmiş bir Gym’de daha fazla Pokémon yerleştirebilir ve daha fazla yıldız tozu ve Pokécoin kazanabilirsiniz. Eğer bir Gym’de boş bir yer varsa, buraya bir Pokémon’unuzu ekleyip bu Gym’in ele geçirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir Gym burayı ele geçirmek için mücadele eden iki rakip takımdan birisi tarafından tutulur. Eğer siz ve takım arkadaşlarınız bir Gym’e yerleştirmiş Pokémonlar’ı yenerseniz, bu Gym’in seviyesi düşmeye başlayacak ve en sonunda tarafsız bir Gym’e dönüşecektir. Sonrasında takımınızdan bu Gym’e bir Pokémon yerleştirmesini talep edebilir ve sonrasında size meydan okuyan yeni eğitmenler ile savaşabilirsiniz. Ayrıca Gym savaşları hem sizin tecrübe puanınızı arttıracak, hem de Pokémonlar’ınızın dövüş gücünü ve canını artıracaktır.

Nasıl savaşırım?

Pokémon GO oyunundaki savaşlar, klasik Game Boy oyunlarında bulunan savaşların basitleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Pokémonlar karşı karşıya geldiklerinde düşman olan Pokémon’un üzerine devamlı dokunarak, iki saldırı özelliğinden biri olan düşük hasar veren saldırı özelliği kullanılabilirsiniz. Her Pokémon’a has yüksek hasar veren özel saldırı özelliğini kullanmak için özel saldırı barı dolduğunda düşman Pokémon’un üzerinde uzun dokunmanız gerekmektedir.

Düşman Pokémon’un size saldırdığını gördüğünüzde, kendi Pokémon’unuzu sağa veya sola kaydırarak saldırılardan kaçınabilirsiniz. Tabii ki önceki oyunlarda bulunan farklı tipteki Pokémonların birbirleri üzerinde avantaj kurması bu oyunda da mevcut. Su Pokémonlarının, Ateş Pokémonlarına karşı daha etkili olması, Su Pokémonlarının, Ateşin Yaprağa ve benzerleri gibi. Pokéstopları ziyaret ederek elde edebileceğiniz iyileştirme iksiri (Potion) veya Canlandırma (Revive) kullanarak Pokémonları iyileştirebilir veya gücü kalmamış olanları canlandırabilirsiniz.

Farklı eşyalar nelerdir? Nasıl elde edebilirim?

 • Pokéball / Great Ball / Ultra Ball: Standart Pokétopları sizin peynir-zeytininiz. Daha güçlü Pokémonları daha kolay yakalayabilmeniz için Great Ball Pokétopları Seviye 12’de ve Ultra Ball Pokétopları Seviye 20’de açılıyor. Bu 3 Pokétopunu kendi seviyelerinde geldikten sonra Pokéstoplardan elde edebilir veya oyun içi marketten satın alabilirsiniz.
 • Potion / Super Potion / Hyper Potion: İksirler, savaşlar arasında Pokémonlarınızı iyileştirmek için kullanılır.
 • Revive: Gücü tükenmiş Pokémonlarınızın canlanması için kullanılır.
 • Lucky Egg: Yarım saat boyunca 2 katı tecrübe puanı kazanmanızı sağlar. Pokéstoplardan ve oyun içi marketten elde edilebilir.
 • Razz Berries: Yüksek güçlü Pokémonları yakalama aşamasında sizden kaçmasını engeller. Seviye 8’den sonra edinmeye başlarsınız.
 • Egg Incubator: Yumurta kuluçkaları, içinde nadir Pokémonlar bulunan yumurtaları çatlatmak için kullanılır. İlk olarak sınırsız kullanım hakkına sahip bir kuluçka ile oyuna başlarsınız. 3 kere kullanımlık kuluçkaları Pokéstoplardan veya oyun içi marketten edinebilirsiniz. Yumurtalar kuluçkalandıktan sonra yürüme mesafenize bağlı olarak çatlatabilirsiniz. (Genellikle 2-5 km arası)
 • Lure Module: Bulunduğunuz Pokéstoplarda kullanabileceğiniz ve tüm Pokémon Eğitmenleri için Pokémon ile karşılaşma şansını arttıran geçici bir modüldür. Pokéstoplardan ve oyun içi marketten elde edilebilir.
 • Incense: Yarım saat boyunca sadece sizin Pokémonlar ile karşılaşma şansınızı arttıran geçici bir eşyadır. Pokéstoplardan ve oyun içi marketten elde edilebilir.

Tüyo ve İpuçları

 • Taşınabilir batarya alın! Pokémon GO uygulamasının hep açık kalması gerektiğinden dolayı şarjınız çabuk bitecektir.
 • Pokémon GO’da Pokémon Merkezi bulunmamakta. Bu yüzden iksir ve canlandırma eşyalarınız, canı azalmış veya canı bitmiş Pokémonlarınızı iyileştirebilmenin tek yoludur.
 • Pokémonlarınızı evrimleştirmek için en az 10. Seviyeye kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Pokémonunuzun gücünü arttırmak istediğinizde, kendi karakterinizin seviyesi ne kadar yüksekse o kadar büyük bir artış elde ediyorsunuz.
 • Pokémon yumurtalarını kolayca çatlatmak için bisiklet kullanabilirsiniz.
 • Dışarıda Pokémon yakalarken, susuz kalmamaya özen gösterin.
 • Oyununuzun arttırılmış gerçeklik (AR) özelliğini kapatmayı düşünebilirsiniz. Pokémonları gerçek dünyada görmek eğlenceli olabilir ama ekstra şarj harcaması ve telefonu belli bir yere doğru tutmanız gerektiği için hareketinizi kısıtlayıp, Pokémon yakalamanızı zorlaştırabilir.
 • Etrafınıza, insanlara ve araçlara çok dikkat edin ve her zaman tetikte olun.
 • Pokémon GO kullandığı harita verisini Google Haritalar’dan almakta. Şarj kullanımını düşürmek, internet kotanızı aşmamak adına Google Haritalar’ın “çevirimdışı alanlar” özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Şarj kullanımınızı biraz olsun düşürmek için oyunun ayarlarından güç tasarruf modunu (Battery Saver) aktif edebilirsiniz.

Bilgisayar ve Video Oyunları kategorisindeki firmaları Yellow Pages'ta bulabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN