Market Harcamalarından Nasıl Tasarruf Edebilirim?

Market alışverişindesiniz… O koca çikolata nasıl oldu da sepetinize girdi ve yerleşti, değil mi? Alın size, gündelik yaşamın gizemlerinden biri daha!

Kasiyerin yanından hem bütçenizi ve hem de alışveriş listenizin sizin kontrolünüz altında olarak ayrılabilmek, her zaman adeta bir zafer duygusu uyandırır.

Peki o halde bu zafer duygusunu her gittiğiniz alışverişte yaşayabilmek için ne yapmalısınız? Kısacası, market haracamalarınızdan nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Aslında bunun yolu kolay: Buna “liste yapmak” deniyor.

Bu, o sık sık yapıldığı gibi küçük bir kağıt parçasına sıralanan listelerden değil fakat.

Liste

Büyükçe kutular çizin. Her bir kutu, haftanın bir günü ve üç öğün yemek içindir. Bunun ardından, o hafta kahvaltılarda, öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde neler yiyeceğinizi yazın.

Bunları ayrıntılı bir biçimde yazın. Çocuklarınızın ara öğünlerini, onların sandviçlerinin içeriklerini, meyvelerini unutmayın.

Bu planlama zahmetli gibi görünebilir ama emin olun, sizin en fazla birkaç dakikanızı alacaktır.

Sonra bu yaptığınız yemek planına bakarak, buzdolabınızda ve mutfak dolaplarınızda nelerin bulunduğuna göz atın. Makarna, pirinç ve un gibi temel malzemeler, muhtemelen mevcut olacaktır.

En sonunda da alışveriş listenizi yapın. Listenize, yalnızca o hafta gerçekten ihtiyacınız olanları yazın. Markete gittiğinizde de - eğer, kendinizi sizin için gerekli olmayan ürünlerin reyonları önünde tutabilirseniz, normalde satın aldıklarınızın yarısını aldığınızı görürsünüz.

Toplu alımlar

Market alışverişlerinde tasarruflu olmanın başka yolları da vardır. Örneğin bir ürün indirime girdiğinde ondan fazla miktarda satın almak akıllıca olacaktır. Bu, özellikle de yemeklik yağ, makarna, pirinç, konserve ya da tuvalet kağıdı gibi kolay bozulmayan ürünler için geçerlidir.


Eğer yeterli yeriniz varsa, bu tür ürünleri indirimli olarak topluca satın almakta yarar vardır.

Haftalık market harcamanızı planlamanın ve bazı ürünleri toplu almanın en büyük yararı, market sepetinizi kontrol altında tutmanız ve böylece de daima bütçenizin içinde kalmanız olacaktır.

Konuyla ilgili marketler kategorisindeki firmalara göz atabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN