Kasık Fıtıklarında Neden Kapalı Ameliyat Tercih Edilir?

Karın duvarı fıtıklarında, ameliyatın uzun dönem başarısı için tercihen yama ile onarmak gerekir. Günümüzde yüksek teknoloji ile üretilen kaliteli yamalar hastada hiç bir soruna yol açmadan, en dirençli ve uzun süre dayanıklı onarım imkanı sunar.

Doğru yama seçimi kadar, yamanın nereye yerleştirildiği de çok önemlidir. Yama, karın duvarında ne kadar iç katmanlara yerleştirilirse o kadar sağlam bir onarım elde edilmiş olur.

Fıtığa neden olan karın içi basınç her zaman karın içinden dışarıya doğrudur. Bu nedenle fıtığın çıktığı yere yama yüzeyel yani cilde yakın yerleştirilirse, zaman ile içerden gelen basınca bağlı açılma riski vardır. Kaynayan bir tencerenin yükselen iç basıncının kapağı kaldırması gibi yama da zaman içinde ayrışabilir.

Buna karşılık iç katmana konan yama, içerden gelen basınç karşısında hep daha sıkı yerine yapışır ve ilerde açılma, fıtığın tekrar etme riski en aza inmiş olur.

Fıtık ameliyatında yamayı karın duvarında en arka katmana yerleştirmenin kolay ve güvenli bir yolu kapalı ameliyattır. Kapalı ameliyat hasta için rahat ve konforludur. Hastanın hemen sosyal hayatına geri dönmesi ve en kısa sürede spora başlaması kapalı ameliyat sonrası mümkündür.

Kapalı ameliyat ile açık ameliyatın bir farkı da kapalı ameliyatta kasık bölgesindeki 3 fıtık noktasını da yani direk - indirek ve femoral fıtık - örtüp kapatma şansımız vardır. Doğru yapılmış bir kapalı ameliyatı takiben, hastalığın tekrar etmesi neredeyse mümkün değildir. Buna karşılık açık ameliyatlarda direk ve indirek fıtık bölgesi örtüldüğünden ilerde hastanın femoral fıtık nedeni ile geri gelmesi mümkündür.

Kapalı ameliyatın bu iki büyük avantajı dışında özellikle nüks etmiş olgularda, iki taraflı kasık fıtığı olduğunda, sporcularda ve kadınlarda çok daha fazla teknik üstünlüğü vardır.

Hem açık hem kapalı ameliyatı defalarca yapmış bir hekim olarak şu anda hastalarımın %95’inde kasık fıtığında kapalı ameliyatları yapıyorum ve öneriyorum. Son 3 yılda hiç bir kasık fıtığı hastamda nüks ile karşılaşmadım. Toplam nüks oranım da %1 civarındadır.

HATA BİLDİRİN