Kahve Çeşitlerini Ne Kadar İyi Biliyorsunuz?

Kahvelerin çoğunda temel, espresso’dur. Espresso koyu, sert içimli bir türdür ve ince öğütülmüş kahvenin üzerine basınçlı sıcak su uygulanarak yapılır. İyi bir espresso için kahvenin ideal incelikte çekilmiş olması çok önemlidir. Bu özellik, kahvenin espresso makinesinden çıkış hızını belirler. Çok ince çekilmiş kahve acı bir espresso, gereğinden ince çekilmiş kahve ise sulu ve içinde parçalar olan bir espresso’yla sonuçlanır.

Bir ya da daha çok fazla sayıda “shot” espresso kullanılarak cappuccino, latte ya da macchiato gibi çeşitli içecek türleri elde edilir.

Cappuccino ve Caffé Latte

Cappuccino yapmak için bir “shot” espresso ile eşit miktarda, buharda ısıtılmış süt karıştırılır, üzerine süt köpüğü eklenir. İsteğe bağlı olarak en üste de kahve, çikolata veya tarçın serpiştirilir.

Caffé Latte ise köpüksüz, süt-kahve oranı 2’ye 1 olan bir çeşit cappuccino olarak tanımlanabilir. “Latte”, zaten İtalyanca’da “süt” demektir.

Caffé Americano ve Macchiato

Caffé Americano ya da kısa söylenişiyle Americano, espresso’ya sadece sıcak su eklenerek yapılır. Tat olarak filtre kahveye benzer ve kullanılan espresso’nun miktarına göre sert ya da yumuşak içimli yapılabilir.

Macchiato, İtalyanca’da “lekeli” anlamına gelir. İçilen macchiato da espresso’nun üzerine çok az süt köpüğü eklenerek yapılır. Bu köpük, espresso’nun üzerinde bir leke gibi durur. Kahve zincirlerinde içine çeşitli aromalar katılmış macchiato’lara rastlanmaktadır.

Filtre Kahve

Filtre kahve için, çekilmiş kahvenin üzerinden bir kahve makinesinde “damlatılarak“ sıcak su geçirilir. İyi bir filtre kahve için kahve, su ve filtre üçlüsünün hepsinin de kaliteli olması gereklidir.

Konuyla ilgili kafeler kategorisindeki firmalara göz atabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN