Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de göğüs büyütme ameliyatı en çok yapılan cerrahi işlemler arasında yer almaktadır. Göğüslerinin küçüklüğünden yakınan kadınların imdadına bu operasyon yetişmektedir. Diğer bir adı augmentation mammoplasty olan bu yöntem ile doğum sonrasında ya da kilo verip alma durumlarında göğüslerde meydana gelen küçülmeleri tedavi edip daha dolgun ve daha estetik bir görünüşe sahip olmak mümkün olmaktadır. Göğüs büyütme ameliyatı meme protezi kullanılarak yapılmaktadır. 

Göğüs Büyütme Ameliyatının Yapılma Amacı

  • Küçük olan göğüslerin dolgunluğunun arttırılması ve daha estetik bir görünüme kavuşturulması.
  • Vücudun genel görüntüsü daha dengeli ve düzgün bir hale getirilmesi.
  • Bu ameliyat sayesinde kadınların kendilerine olan güvenlerinin artması.
  • Ayrıca herhangi bir kaza, yaralanma ya da göğsün alınmasını gerektiren durumlarda göğüs alınırsa tekrardan göğüs yapılması için meme protezi kullanılmaktadır.

Kimler Yaptırabilir?

Aslında göğüslerinden şikayetçi olan bütün kadınlar bu işlem için bir estetik cerrahına başvuru yapabilirler. Ancak sadece kendi iyilikleri ve kendileri istedikleri için bunu yapmalıdırlar. Kesinlikle dış etkenlerin etkisi ve baskısı altında bu işlemi yaptırmak zorunda kalmamalıdırlar. Peki sizin için göğüs büyültme operasyonu uygun mu? Bunu değerlendirelim.

  • Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa.
  • Bu ameliyat ile kendinizi iyi hissedeceğinize inanıyor ve gerçekçi beklentileriniz varsa.
  • Göğüs gelişimi tamamen tamamlanmışsa.
  • Göğüslerim neden bu kadar küçük diye düşünüp rahatsız oluyorsanız.
  • Gebelik, ilerleyen yaş ya da kilo alıp verme durumları gibi nedenlerden dolayı göğüslerinizde hacim kayıpları meydana gelmişse.
  • Bir göğüs ya da her iki göğüs birden gelişimini tamamlayamadığı durumlarda.

Ameliyat Öncesi Neler Yapılır?

Doktorunuz sizden bazı tahliller isteyecektir. Ayrıca ameliyat öncesinde siz de kendiniz geniş çaplı bir sağlık taramasından geçebilirsiniz. Sigara kullanıyorsanız işlemi yaptırmadan uzun süre önce bırakın. Kanama arttıran aspirin ve herhangi bir bitkisel ilaç almayın.

Ameliyatta Hangi Anestezi Kullanılır?

Ameliyat esnasında hastanın konforu ve rahatlığı son derece ön planda tutulmaktadır. Bunun için ise anestezi seçenekleri arasında damardan uygulanan rahatlatıcı ilaçlar ya da genel anestezi yapılabilmektedir. Buna doktorunuz karar verecektir.

Meme Protezi ve Seçimi

Bu aşamada kesinlikle doktorunuza son derece dürüst olmanız gerekmekte. Çünkü işlem sonrasında nasıl bir beklentiniz olduğu, göğsünüzün büyüklüğü, biçimini detaylı olarak anlatmanız gerekmekte. Fakat meme büyütme ameliyatında sadece sizin istediğiniz büyüklükte değil, ayrıca vücudunuza uygun olan büyüklükte meme protezleri uygulandığını unutmayınız.

HATA BİLDİRİN