Evinizde Muhteşem Bir Bahar Temizliği Yapmak İçin İpuçları

Kışın evlerimizde çok fazla vakit geçiriyoruz. Bu da evimizde biriken fazla eşyaların gereksiz malzemelerin önünü açıyor. Sıkı bir bahar temizliğine girişmenizin zamanı geldi. Fazlalıklardan kurtulmalı, evinizi sade, ışıl ışıl bir bahara hazırlamalısınız.

Çekmece içlerinizi ayıklayın.

İşe, gözünüzün önünde olmasınlar diye dolaplara kaldırdığınız gereksiz malzemeleri ayıklayarak başlayabilirsiniz. Şifonyerlerinizin çekmecelerini çıkararak içlerini güzelce ayıklayın. Kullanmadığınız bütün malzemeleri, anı diye atmaya kıyamadığınız o eski sinema biletlerini atın. Dolaplarınızın içlerini ferahlatın.

Siz eşyalarınızı ayıklarken bir yandan da tekstil ürünlerinizi (koltuklarınızı yüzleri, yastık kılıfları, yatak çarşafları) çamaşır makinesine atın. Böylece bütün ürünler makineden çıktığında bazılarını hemen tertemiz evinizde kullanmak, bazılarını da ayıklamak için fırsatınız olacak.

Eğer ev-ofis çalışmıyorsanız setler halinde aldığınız fazla makaslardan, zımbadan, zımba tellerinden, zarflardan, dosya kâğıtlarından kurtulun. İhtiyacı olan birilerine verin veya çalıştığınız iş yerine götürün. Yıllar önce size gönderilmiş, evinizin çeşitli bölgelerinde kıyıda köşede duran nikâh şekerlerinden, davetiyelerden kurtulun.

Hangi kıyafetleri göndereceğimize nasıl karar vermeliyiz?

Sıra gardırobunuza geldi. Geçen seneden beri giymediğiniz bütün kıyafetlerinizi atın. Bir sene boyunca giymediyseniz, büyük ihtimalle o kıyafete ihtiyacınız yoktur. İhtiyacı olan birine verin. Bütün kıyafetlerinizi birbirleriyle eşleştirin. Bir türlü, hiçbir kıyafetinize uymayan o sarı kazağınızdan kurtulma zamanınız geldi. Emin olamadıklarınızı bir kenara ayırın, onlara bir ay daha süre tanıyın.

Makyaj malzemelerinin ömürleri ne kadardır?

Makyaj masanızı elden geçirin. Tarihi geçmiş bütün kozmetik ürünlerinizi, güneş kremlerinizi atın. Güneş kremlerinin 6 ay kullanım süresi vardır. Makyaj malzemelerinin de ömürleri dolar. 3 aydan fazladır kullandığınız rimelinizi atın. Rujun ömrü en fazla 2 yıldır. Fondöten açılmadan 2-3 yıl dayanır.

Yemek malzemelerini temizlik malzemelerine dönüştürün.

Banyoyu dip köşe temizleyerek pas ve kireç izlerinizden kurtulun. Pas ve kireç izlerinden kurtulmak için duş başlığını, musluğu limon ile ovalayabilirsiniz. Lavabo ve küvetin temizliği için sünger ve sabunlu su kullanmanız hassas bir temizlik sağlayacaktır.  Tıkanmış duş başlıkları içinse tavsiyemiz sirke ve sıcak sudur.

Mutfağınızı sadeleştirin.

Sıra mutfağınıza geldi. Buzdolabını en iyi temizleme yöntemi tuz ve sodadır. Tuz ve sodayı karıştırıp bütün buzdolabınızı güzelce silin. Fazlaca bir süredir orada duran konserveleri, restoranlardan aldığınız ketçap mayonez paketlerini atmanızın zamanı geldi. Buzdolabınızın üzerine yapıştırdığınız o hiç aramadığınız kebapçı numarasından kurtulun. Yalnızca gerekli numaralara ve çeşitli ülkelerden heveslenip aldığınız magnetlere izin verin.

Mutfak dolaplarınızı elden geçirin. Dolapların içlerini güzelce silin. Mikrodalganızı temizlemek için bir limonu ikiye kesin, suyun içine koyun. Mikrodalgaya uygun bir kap ile birlikte mikrodalgaya koyun ve 2 dakikaya ayarlayıp çalıştırın. Hem mikrodalganızın içindeki yemek artıkları yumuşayacak, hem de etrafa limon kokusu yayılacaktır.

Konuyla ilgili temizlik ürünleri ve temizlik hizmetleri kategorisindeki firmalara göz atabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN