Emlak Piyasasında Ne Olacak Şimdi?

15 Temmuz üzerinden henüz bir hafta geçti ama negatiflik/karamsarlık piyasalara hakim oldu. Müzakeresi süren işlerimiz bozuldu. S&P derecelendirme şirketinin ülke puanını BB+’dan BB’ye düşürmesi sonucu olsa gerek, dolar 3.10’a dayandı. Portföyler ile ilgili telefonların çalması da çok zayıfladı. İnsanların can ve gelecek beklentisinin oluştuğu bu durumda bu tür bir refleks de çok doğal.

Piyasalarda bir kaç aydır süregelen durgunluğa son olaylar da tuz biber oldu adeta. Tüm bunlarla birlikte piyasaya henüz yeni satılık portföyler de çıkmadı. Kısa vadede ciddi bir alıcı trafiği beklemiyoruz ama talebin ne kadar daralacağını da zaman gösterecektir. Faaliyet gösterdiğimiz Boğaz'da emlak piyasasında var olan yaz durgunluğu ile yaşadığımız siyasi istikrarsızlık birleşince neyin ne olduğunu anlayabilmemiz zaman alacağa benziyor.

Dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrasında üç ay OHAL ilan edilmesinin emlak sektörüne nasıl bir yansıması olacağını henüz tahmin edemiyoruz. Ancak darbe girişimi ile bağlantısı olduğu düşünülen ve muhtemelen darbeye teşebbüs, destek, vb. durumdan yargılanacak on binlerce personelin işten çıkarılmaları piyasaları olumsuz etkileyecektir diye düşünüyorum.

Her şeye rağmen hayat devam ediyor, yaşayan insanın besini de umut ve enerjidir. Yaşadığımız bu süreçte nakitte kalmanın (cash is king) ve yedekli olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. 

Tüm bunlarla birlikte nakitte olanların bir yer (emlak) alma düşünceleri varsa en uygun zamanlar bu zamanlar olabilir veya bu zamanlar yaklaşıyor diyebiliriz. Hele hele Boğaz, Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Etiler, Ulus, Florya, vb. bölgelerde normal zamanlarda zaten arz sınırlı olduğundan bu günleri KRİZ = FIRSAT olarak,

Satıcı olanların da ciddi bir müşteri çıktığında mevcut durumun ne kadar süreceği ile ilgili bir öngörü yaparak, nakde dönmelerinin faydalı olacağı şeklinde değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Boğaziçi'nde emlak denince ilk akla gelen firma olan Bosforce Emlak Geliştirme ve Pazarlama'ya buradan ulaşabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN