Arabanız İçin Doğru Lastik Boyutu Nasıl Seçilir

Standart lastik çeşitleri aynı görünmelerine rağmen öyle değillerdir. Yeni bir takım için alışveriş yaparken arabanıza uygun olan boyutu nasıl bulacağınız aşağıda anlatılmaktadır.

Araç türü ve lastik boyutu

Aracınızdaki lastiklerin boyutları modele bağlıdır.

  • Her araba farklıdır, performansı ve yol tutuşunu arttırmak için seçilen lastikler modele göre değişiklik göstermektedir.

Bazı araçlar daha büyük ve geniş lastiklere sahiptir.

  • Örneğin, cargo van lastikleri 275 milimetre genişliğe sahiptir; ancak normal dört kapılı bir sedan 215 milimetre genişliğinde lastiklere sahip olabilir.

Ancak, lastik ebadı sadece aracın boyutuna bağlı değildir.

  • Daha büyük lastikler estetik amaçlar sebebiyle cazip gelebilir ve bu da gitgide araba üreticilerinin daha büyük boyutları üretim seçeneği olarak eklemelerine sebep olmuştur.

Küçük lastikler mi büyük lastikler mi?

Lastiklerinizin boyutları arabanızın görünüşünü etkilediği gibi performansını da etkilemektedir.

  • Daha küçük lastikler daha sakin ve çukur ve tümsek gibi engebeli yol yüzeylerinde daha iyi darbe dayanıklılığı sağlamaktadır. Ayrıca, aracın ağırlığının daha küçük yüzey alanına dağılmasından dolayı daha küçük lastiklerde ıslak zeminin oluşturduğu risk daha azdır.
  • Daha büyük lastikler daha iyi yol tutuşu sağlamakta ve frenleme ve viraj performansını geliştirmektedir. Dezavantajı ise daha ağır olmaları ve daha kısa sürede aşınmalarıdır.

Lastik boyutlarının lastiğin dış yanak yüzünde belirtildiğini bilmenizde fayda var. Oraya yerleştirilmiş harf ve sayı dizileri size hiyeroglif gibi görünebilir. Anlamını çözmek zor olabilir ancak onlar size bilmeniz gereken her şeyi anlatacaktır.

  • Eğer şüphe duyarsanız, sizin için onları yorumlamaları ve anlamlarını açıklamaları için bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.

Hatırlanması gerekenler

Eğer arabanız dört adet aynı lastiğe sahip değilse, onların birbirlerine uyup uymadıklarını kontrol ettiğinizden emin olun.

  • Bazı lastik modelleri boyutlarından dolayı takıldıklarında arabanızın performansını etkileyebilir. Lastiği değiştirmeden önce bir araba tamircisinin uzman görüşüne başvurun.

Bununla birlikte, lastik fiyatlarının boyuta göre farklılık göstereceğini de bilmelisiniz.

  • Genel anlamda, daha küçük lastikler büyük olanlara göre daha pahalıdır.

Sonuç olarak, eğer jantları değiştirmek istiyorsanız, ister standart ister özelleştirilmiş, boyutlarının uyumlu ve taktığınız lastiklere uygun olduğundan emin olun. Eğer değillerse, bazı ayarlamalar yapmak zorunda kalacaksınız.

Birçok üretici ve araba tamirhaneleri aracınız için uygun jant modeli seçmenize yardımcı olmak için eşdeğerlik tablolarına sahiptirler.

Konuyla ilgili lastik ve rot balans kategorisindeki firmalara göz atabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN