Aileniz İçin Doğru Evcil Hayvan Seçimi

Köpekler ve kediler

Bu dört bacaklı tüylü dostlar, aslında büyük bir sorumluluktur. Bu yüzden cinslerini, boylarını, enerji seviyelerini, bakım ihtiyaçlarını ve genel özelliklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Küçük çocukları olan bir aile, büyük ve çok hareketli bir köpek ya da ailede tüye alerjisi olan biri, uzun tüylü bir kedi ister mi?

İşte düşünmeniz gereken konuların bir listesi:

  • Çocuklarınız varsa, çocuklarında etrafında dolaşan cana yakın ve mutlu bir cins ister misiniz? Çok heyecanlı ya da çok ürkek olmayan evcil hayvanlar size uygun olacaktır.
  • Aileden herhangi birinin alerjisi var mı? Eğer varsa, uzun tüyleri olan türlerden uzak durun.
  • Çok hareket etmesi gereken enerjik bir evcil hayvan için oturduğunuz yerde bahçe veya yakınlarınızda park var mı?
  • Evcil hayvanınızla kim ilgilenecek, bakımını kim üstlenecek?
  • Aileniz çok sık seyahate çıkar mı? Evcil hayvanınız da sizinle birlikte mi gelecek yoksa siz evde yokken bir bakıcıya mı ihtiyacınız olacak?
  • Eğer yanınızda götürmeyi planlıyorsanız, arabanızda ona uygun bir yer var mı?
  • Eğer evde bırakmayı düşünüyorsanız, ona kim bakacak?
  • Başka bir evcil hayvanınız var mı? Yeni evcil hayvanınız eskisiyle nasıl anlaşacak? Hayvanınız diğer kediler veya köpeklerle uyum içerisinde yaşayabilir mi?
  • Köpeklerin ve kedilerin bakımı biraz pahalı olabilir. Beslenmeleri, kalacak yerleri, oyuncakları, veteriner masrafları (özellikle genetik sağlık problemleri varsa) gibi masrafları karşılayabileceğinizden emin olun.
  • Sorumluluk sahibi bir evcil hayvan sahibi demek, evcil hayvanınızın etrafındaki insanlara ve diğer hayvanlara karşı olan davranışlarını kontrol etmek demektir. Bu anlamda eğitim oldukça önemlidir. Yavru hayvanınızın eğitiminden kim sorumlu olacak?

Sürüngenler

Kertenkele, kaplumbağa veya yılan gibi sürüngenler çok popüler evcil hayvanlardır. Uygun ısı ortamı için özel kaplara ihtiyaç duyarlar.

Kuşlar

Kuşlar mükemmel evcil hayvanlardır. Besleme ve temizleme dışında çok az bakım gerektirirler.

Balıklar

Akvaryum balıkları için sadece haftada bir kere akvaryumu temizlemek gerekir ancak tropik balıklar daha fazla emek ve harcama gerektirirler. Özel akvaryumlarının ısıya, ışığa ve filtreleme sistemine ihtiyaçları vardır.

Aileniz için doğru evcil hayvanı seçmenin en iyi yolu ailenizin özelliklerini göz önünde bulundurarak, evcil hayvanın uyup sağlayıp sağlayamayacağını düşünmektir. Evcil hayvanın huylarının yanı sıra cinsi, boyu ve ne kadar ilgiye ihtiyacı olacağını da dikkate alın. Unutmayın, birçok evcil hayvan oldukça uzun ömürlüdür. Çocuklarınız büyüyüp evden ayrıldıklarında bile onlar hala sizinle olacaktır.

Konuyla ilgili pet shoplar kategorisindeki firmalara göz atabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN